Z anatomického hlediska jsou zuby psa a kočky ideálním místem pro množení nežádoucích a škodlivých bakterií žijících v dutině ústní. Zub má spousta záhybů a nerovností, kde se mohou bakterie množit a vytvářet tzv. zubní plak, který se nejvíce množí na třenových zubech a stoličkách. Majitelé si toho ani nemusí všimnout, proto je nesmírně důležité učit vašeho mazlíčka již od raného věku nechat si sáhnout do tlamy, abychom mu mohli zuby pravidelně čistit jemným kartáčkem a předcházet tak tvorbě zubního plaku a v horším případě i mineralizovaného zubního plaku (kamene). Hygiena dutiny ústní již od štěněte je nejlepší prevence v boji proti onemocněním zubů, parodontu, ale i systémových onemocnění. Čištění, je vhodné provádět 1-2x denně kartáčkem pro psy s enzymatickou zubní pastou a kombinovat se speciálními doplňky do potravy, které pomáhají změkčovat zubní plak/kámen a zpomalují tak jeho tvorbu.

Nepřítel jménem zubní kámen

Zubní kámen se nepovažuje za samostatného patologického činitele. Jeho nebezpečnost ovšem spočívá v tom, že znemožňuje samočisticí schopnost chrupu. Skládá se ze zubního plaku, minerálních solí a i zbytků potravy. Důsledkem zanedbané péče o zubní chrup dochází od rozsáhlého zánětu dásní až parodontózu či zubní kaz. A nejen to! Zubní kámen může v organismu vašeho mazlíčka udělat nepěknou paseku. Může se totiž stát závažným zdrojem infekce pro játra, srdce či ledviny v důsledku pronikání bakterií do krevních kapilár a následně celého krevního oběhu. Odstranění zubního kamene je proto na místě. Nepodceňujte dentální hygienu vašeho a mazlíčka a s jakýmkoli problémem se poraďte s veterinárním lékařem.

Zánět dásní a parodontóza

Zánět dásní je jedním z nejčastějších problémů ve veterinární praxi. Může se objevit jak u psů, ale i koček a to bez rozdílu věkové kategorie. Prvním příznakem zánětu je zápach z dutiny ústní, kterého si majitel všimne. Dále se projevuje mírným otokem, jemným krvácením, zčervenáním dásní a i poruchou přijmu potravy v důsledku bolestivosti. Z neléčeného zánětu dásní vzniká parodontóza, kdy zvíře může přijít o zuby. Účinná léčba spočívá v lokálním oplachu dásní různými preparáty či bylinnými odvary a v podávání antibiotik u závažnější formy zánětu. Nejúčinnější je však prevence tj. čistit svému mazlíčkovi denně chrup.

Autor: Tereza Michovová