Bohužel není žádnou výjimkou, že se pes, většinou větší plemeno, nemůže postavit na zadní nohy. Ať už vinou vysokého věku nebo třeba kvůli zranění, vždy jde o nepříjemnou situaci, která zvíře velmi limituje.  Nejen tento problém pohybového aparátu může vyřešit Dornova metoda. V Česku se jí velmi intezivně věnuje paní doktorka Ivana Muchová. Mezi její poslední pacitenty patří i 12 letý kříženec německého ovčáka Rex.

  • Pro jaké zvířecí problémy je metoda určena?

Terapie je velmi významnou součástí péče o zvířata postižená některými poruchami pohybového aparátu a má rovněž velký význam v pooperační péči. Navazuje na činnost veterinárních lékařů, pomáhá urychlit rekonvalescenci takto postižených pacientů a výrazně zlepšuje jejich celkový fyzický i psychický stav.

V případě Rexe se jedná o velmi obtížnou a nekoordinovanou chůzi pánevních končetin. Tyto problém jsou způsobené degenerativními změnami na páteři.

  • Jak probíhá?

Obvykle se na mě obrací majitelé, aby nejprve stav svého psa zkonzultovali. Občas je nutné odeslat některé pacienty nejprve k veterinárnímu lékaři na RTG, abychom zjistili stav páteře. Po vyšetření veterinárním lékařem a předem dohodnutém termínu, nejčastěji dojíždím přímo k majitelům domů, neboť ve vlastním prostředí se zvířata cítí nejlépe.  Vážné případy potom řešíme s veterinárními lékaři na jejich pracovišti. Při samotné terapii potom zvíře, pokud to jeho stav dovoluje stojí, sedí a nebo leží. Vzhledem k bezproblémovému průběhu u terapie vždy asistuje majitel nebo příslušník rodiny, kterému pes důvěřuje. V Olomouckém útulku mi nejčastěji asistuje u Rexe pí. Eva Tomková nebo pí. Hana Dědochová vedoucí útulku.

  • Jaká je délka léčby a jaké má výsledky?

Délka i výsledek závisí především na závažnosti problému, pokud bychom se bavili o drobných nestabilitách páteře (tj. mírné vychýlení obratle ze své osy, zablokování), které by bylo podchycené zavčas a měkké tkáně nebyly traumatizované, obvykle stačí jeden až dvě terapie. Při dlouhodobějších nestabilitách za předpokladu, že je samozřejmě páteř „čistá“ bez degenerativních změn, se terapie mohou protáhnout. To závisí především na stavu měkkých tkání v okolí postiženého místa, jelikož pracovat s páteří můžeme pouze tam, kam nás měkké tkáně „pustí“. V takovýchto případech je terapie velmi účinná, samozřejmě při dodoržení klidového režimu, problém zcela vyřešíme.

Pokud bychom se bavili o různých degenerativních změnách na páteři jako jsou osteofyty (výrustky na páteři) nebo spodylózy (srůsty obratlů) atd., které způsobují pohybové potíže, tam terapie slouží k pravidelnému udržování. V těchto případech je terapie ve většině případů úspěšná (pokud nejsou degenerativní změny ve spojení s neurologickým problémem), zvířeti se uleví a jeho stav se zlepší. Bohužel však terapie nevyřeší žádnou degenerativní změnu.

Dále zde můžeme hovořit o pooperační péči, konkrétně potom ortopedických operací, kdy po uplynutí (3-4 týdnů – hojení) bývají po sundání obvazů zkrácené vazy atd.

Také zvířata po operaci výhřezu meziobratlové ploténky často potřebují pomoc v rámci terapií, avšak tyto rehabilitace mohou započít nejdříve za 3-4 týdny po zákroku, nenařídí-li veterinární lékař jinak.

POZOR žádnou terapií nelze vyřešit výhřez meziobratlové ploténky! 

Pokud Vašemu psovi vyhřezne ploténka, okamžitě jeďte co nejrychleji na specializovanou kliniku na operci.

Co se týká Rexe jeho stav chůze se po terapiích zlepšil, nicméně vzhledem k jeho stavu páteře jsou terapie pouze udržovací a je třeba s ním pracovat pravidelně.

  • Kolik metoda stojí?

Ceny stanovuji individuálně. Odvíjí se od závažnosti problému, na zvolení konkrétního stylu terapie a vzdálenosti dojezdu. Nejčastěji však bývá cenové rozmezí 500 Kč až 800 Kč za terapii včetně dojezdu. U opuštěných útulkových zvířat, která potřebují moji pomoc, provádím terapie zdarma.

Samozřejmě u jiných terapeutů se mohou finanční částky lišit, je potřeba se přímo informovat u konrétního terapeuta.

  • Kde ji můžou majitelé vyhledat?

Terapie ať už obecně nebo konkrétně jako například Dornovu metodu, můžou majitelé vyhledat na internetu. Často se mi stává, že se mi ozývají lidé na doporučení některého mého pacienta.

Působím v Olomouckém kraji a moji práci, kde jsou popsány různé případy pacientů najdete na:

http://www.im-therapy.com/

Kolegy konkrétně z Dornovy metody z jiných krajů najdete na:

Doporučení terapeuté

Ivana Muchová DoTh.